THE EDI AWARD FOR BEST PERFORMANCES AT U.S. CHAMPIONSHIPS

Award subcommittee
This subcommittee consists of the President of the PSA, Executive Director, National Education Director, selected members of the media, and PSA professionals. Committee members will be present at Nationals and will review every performance at Junior and Senior level, long and short programs.

Criteria
One winner is chosen from each category in Men’s, Ladies, Pairs, Dance, and Synchronized Skating. Selection will be based on performance, not placement and will not necessarily reflect the best technical skater.

ELEMENTS  CONSIDERED

            Artistry                       Charisma/Appeal     Balance
            Originality                 Drama/Emotion        Music
            Costuming               Humor
            Showmanship         Quality
            Theme                       Technical Ability

Determining the winners
Votes are tabulated by the executive director’s office. The winners are determined by majority vote. Winners are announced and honored in PS Magazine. 

2013 U.S. Championships in Omaha, Nebraska
Best Female Performance: Polina Edmunds – Junior Ladies Free Skate
Coach: Nina Edmunds and David Glynn
Choreographer: Marina Klimova
Music: “Romeo and Juliet” by Nino Rota

Best Male Performance: Max Aaron – Championship Men’s Free Skate
Coach: Tom Zakrajsek
Choreographer: Pasquale Camerlengo
Music: “West Side Story” by Leonard Bernstein

Best Pair Performance: Alexa Scimeca and Christopher Knierim
Coaches: Dalilah Sappenfield, Larry Ibarra
Choreographer: Dalilah Sappenfield, Larry Ibarra
Music: “La Vita E Bella (Life is Beautiful)” by Nicola Piovani

Best Dance Performance: Meryl Davis and Charlie White – Championship Free Dance
Coaches: Marina Zoueva and Oleg Epstein      
Choreographer: Marina Zoueva      
Music: “Notre-Dame de Paris” by Riccardo Cocciante and Luc Plamondon

2013 U.S. Synchronized Championships in
Best Synchronized Performance - Miami University Senior Varsity – Championship Free Skate
Coach: Carla DeGirolamo, Lee Ann Shoker, and Katie Bowling
Choreographer: Sarah Kawahara and Carla DeGirolamo
Music: 1920”s Melody

2012 U.S. Championships in San Jose, California
Best Female Performance: Agnes Zawadzki – Championship Ladies Short Program
Coach: Christy Krall and David Santee      
Choreographer: Tom Dickson
Music: “Harlem Nocturne” and “Whatever Lola Wants”

Best Male Performance: Jeremy Abbott – Championship Men’s Free Skate
Coach: Yuka Sato and Jason Dungjen
Choreographer: Yuka Sato, Jeremy Abbott, Roberto Campanella, Buddy & Benji Schwimmer
Music: “Exogenesis Symphony Part 3”

Best Pair Performance: Gretchen Dolan and Andrew Speroff – Championship Pairs Free Skate
Coaches: Bobby Martin and Carrie Wall
Choreographer: Sheryl Franks with assistance from Deidre Williams (ballet movements)
Music: “Sleeping Beauty”                                                          

Best Dance Performance: Meryl Davis and Charlie White – Championship Free Dance
Coaches: Igor Shpilband and Marina Zoueva  
Choreographer: Igor Shpilband and Marina Zoueva        
Music: “Die Fledermaus”

2012 U.S. Synchronized Championships in
Best Synchronized Performance – Miami University Senior Varsity – Championship Short Program
Coach: Carla DeGirolamo, Lee Ann Shoker, and Katie Bowling
Choreographer: Carla DeGirolamo and Scott Brown
Music: “Blue Suede Shoes”

2011 U.S. Championships in Charleston, North Carolina
Best Female Performance: Courtney Hicks - Junior Ladies Short Program
Coach: John Nicks
Choreographer: Phillip Mills
Music: “Dark Eyes” performed by Andre Rieu

Best Male Performance: Ryan Bradley - Short Program
Coach: Tom Zakrajsek
Choreographer: Tom Dickson, Catarina Lindgren
Music: “Dark Eyes” performed by Nika Leoni and Sergei Trofanov

Best Pair Performance: Caitlin Yankowskas & John Coughlin – Long Program
Coaches: Dalilah Sappenfield, Larry Ibarra
Choreographer: Marina Zoueva, Damon Allen, Dalilah Sappenfield
Music: “Ava Maria” by Franz Schubert

Best Dance Performance: Maia Shibutani and Alex Shibutani - Short Program
Coaches: Igor Shpilband, Marina Zoueva
Choreographer: Igor Shpilband, Marina Zoueva
Music: “The Carousel Waltz” by Richard Rogers

2011 U.S. Synchronized Championships in Ontario, California
Best Synchronized Performance - Haydenettes – Long Program
Coach: Saga Krantz
Choreographer: Saga Krantz
Music: “Burlesque”

2010 U.S. Championships in Spokane, Washington
Best Female Performance: Mirai Nagasu - Short Program
Coach: Frank Carroll
Choreographer: Lori Nichol
Music: “He’s a Pirate” by David Garrett

Best Male Performance: Jeremy Abbott – Short Program
Coached by Yuka Sato and Jason Dungjen
Choreographer: Tom Dickson
Music: The Beatles’ “A Day in the Life” performed by Jeff Beck

Best Pair Performance: Caydee Denney & Jeremy Barrett  - Free Skate
Coaches: Jim Peterson, Lyndon Johnson, Alison Smith
Choreographer: Jim Peterson
Music: “Scheherazade” by Nikolai Rimsky-Korsakov

Best Dance Performance: Meryl Davis & Charlie White - Free Dance
Coaches: Igor Shpilband, Marina Zoueva, Johnny Johns, Adrienne Lenda
Choreographer: Igor Shpilband, Marina Zoueva
Music: “Music of the Night” by Andrew Lloyd Webber from the Phantom of the Opera Soundtrack

2010 U.S. Synchronized Championships in St. Paul, Minnesota
Best Synchronized Performance - Haydenettes – Short Program
Coach: Saga Krantz
Choreographer: Saga Krantz
Music: “West Side Story”

2009 U.S. Championships in Cleveland, Ohio:

Best Female Performance:  Alissa Czisney - Long Program
Coaches: Julianne Berlin, Yuka Sato, Linda Leaver, Brian Boitano, Natalia Deller
Choreographer: David Wilson, Lori Nichol, Kurt Browning
Music: Selections from the “Doctor Zhivago” soundtrack by Maurice Jarre

Best Male Performance: Brandon Mroz – Short Program
Coached by Tom Zakrajsek
Choreography by Lori Nichol and Tom Dickson
Music: “Till Eulenspiegel’s Merry Pranks”

Best Pair Performance: Caydee Denney & Jeremy Barrett – Short Program
Coaches: Jim Peterson, Lyndon Johnson, Alison Smith
Choreographer: Jim Peterson
Music: “Summer Haze” by Vanessa Mae; “Palladio” by Silent Nick

Best Dance Performance: Meryl Davis & Charlie White - Original Dance
Coaches: Igor Shpilband, Marina Zoueva, Johnny Johns, Adrienne Lenda
Choreographer: Igor Shpilband, Marina Zoueva
Music: “Happy Feet” by Manhattan Rhythm Kings

2008 U.S. Championships in St. Paul, Minnesota
Best Female Performance: Mirai Nagasu - Senior Ladies Short Program
Coaches: Charlene Wong, Sondra Holmes, Bob Paul, Sashi Kuchiki, Jim Yorke
Choreographer: Lori Nichol                
Music: “I Got Rhythm” variations for piano and orchestra by George Gershwin 

Best Male Performance: Adam Rippon - Junior Long Program
Coaches: Yelena Sergeeva
Choreographer: Yelena Sergeeva        
Music: “Moonlight Sonata” by Beethoven

Best Pair Performance: Keanu McLaughlin & Rockne Brubaker - Long Program
Coaches: Dalilah Sappenfield, Lei’Ina McLaughlin
Choreographer: Dalilah Sappenfield  
Music: “Romeo and Juliet” by Tchaikovsky

Best Dance Performance: Meryl Davis & Charlie White - Original Dance
Coaches: Igor Shpilband, Marina Zoueva
Choreographer: Igor Shpilband, Marina Zoueva   
Music: “Kalinka”

2007 U.S. Championships in Spokane, Washington
Best Female Performance:  Alissa Czisny- Long Program
Coaches: Julianne Berlin, Theresa McKendry
Choreographer: David Wilson            
Music: Soundtrack from “Sabrina” by John Williams

Best Male Performance: Evan Lysachek - Long Program
Coaches: Frank Carroll, Ken Congemi
Choreographer: Lori Nichol                
Music: “Carmen Suite” by Bizet and “Carmen” by Rodion Shedrin
                                             
Best Pair Performance: Brooke Castile & Ben Okolski
Coaches: Johnny Johns
Choreographer: Marina Zoueva         
Music: “Requiem for a Dream,” soundtrack

Best Dance Performance: Melissa Gregory & Denis Petukhov - Free Dance   Coaches: Natalia Linichuk Gennardi Karponosov
Choreographer: Patti Wilcox               
Music: “Adam and Eve,” by Yoav Goren

2006 U.S. Championships in St Louis, Missouri
Best Dance Performance: Kimberly Navarro & Brett Bommentre – Free Dance
Coaches: Robbie Kaine, Cheryl Snyder
Choreographer: Natalia Linichuk
Music: “How Sweet it is,” “Feeling Good,” by Michael Buble

Best Pair Performance: Rena Inoue & John Baldwin – Long Program
Coaches: Peter Oppegard
Choreographer: Peter Oppegard         
Music: Music by Shostakovich

Best Male Performance: Matt Savoie – Long Program
Coaches: Linda Branon, Gene Heffron
Choreographer: Tom Dickson             
Music: “Journey of Man,” “The Mission,” “Once Upon a Time in America,” Soundtracks

Best Female Performance: Stephanie Rosenthal – Long Program
Coaches: Stewart Sturgeon, Christi Sturgeon, Stephanie Grosscup
Choreographer: Stewart Sturgeon, Stephanie Grosscup    
Music: “Ghost Dances,” by Inti-Illimani

2005 U.S. Championships in Portland, Oregon:
Best Female Performance: Kimmie Meissner
Coaches: Pamela Gregory
Choreographer: Lori Nichol, Pamela Gregory        
Music: “Daphnis and Chloe” by Ravel

Best Male Performance: Jordan Wilson
Coaches: Russ Scott
Choreographer: Russ Scott
Music: "Phantom of the Opera"

Best Pair Performance: Kathryn Orscher & Garrett Lucash
Coaches: Vadim Naumov, Evgenia Shiskova
Choreographer: Elena Petrenko, Igor Shpilband    
Music: “Samson and Delilah”

Best Dance Performance: Tanith Belbin & Benjamin Agosto
Coaches: Igor Shpilband, Marina Zoueva
Choreographer: Igor Shpilband       
Music: “Gypsy Dance”

2004 U.S. Championships in Atlanta, Georgia:
Best Female Performance: Jennifer Kirk - Short Program
Coaches: Richard Callaghan
Choreographer: Olga Volozhinskaya
Music: Soundtrack from “Chicago”

Best Male Performance: Ryan Jahnke           - Long Program
Coaches: Diana Ronayne, Hoon Kim
Choreographer: Tom Dickson
Music: “Danse Brazil”

Best Pair Performance: Jennifer Don & Jonathon Hunt - Long Program
Coaches: Ron Luddington, Jeff DiGregorio, Tracey Poletis
Choreographer: Oleg Ovsyannikov    
Music: “Freedom,” Michael W. Smith

Best Dance Performance: Lydia Manon & Ryan O’Meara - Free Dance
Coaches: Igor Shpilband, Marina Zoueva
Choreographer: Igor Shpilband
Music: Medley from Cabaret

2003 U.S. Championships in Dallas, Texas:
Best Female Performance: Michele Kwan – Long Program
Coaches:  Scott Williams
Choreographer: Nikoli Morozov
Music: “Aranjuez” by J. Rodrigo

Best Male Performance: Johnny Weir – Short Program
Coach: Priscilla Hill 
Choreographer: Michelle Poley
Music: “Innocence & Zydero” from Quidan

Best Pair Performance: Tiffany Scott & Philip Dulebohn – Short Program
Coaches:  Karl Kurtz
Choreographer: Karl Kurtz, Renee Roca, Gorsha Sur
Music: “Heartbreak Hotel”

Best Dance Performance: Tanith Belbin & Benjamin Agosto – Original Dance
Coaches: Igor Shpilband, Marina Zoueva
Choreographer: Igor Shpilband
Music: “Jolly Robbers Polka”

2002 U.S. Championships in Los Angeles, California
Best Female Performance:  Sasha Cohen – Long Program                         
Coaches:  John Nicks, Yvonne Nicks, Roger Bass
Choreographer: John Nicks
Music: “Carmen” by Bizet

Best Male Performance: Matt Savoie
Coaches:  Linda Branon, Gene Heffron
Choreographer: Tom Dickson
Music: “Reveil,” Cirque du Soleil

Best Pair Performance: Kyoko Ina & John Zimmerman
Coaches:  Tamara Moskvina, Igor Moskvin
Choreographer: Tamara Moskvina, Alexandre Zhulin, Artur Dimitriv
Music: “Theme from “Paganini”         

Best Dance Performance: Tanith Belbin & Benjamin Agosto
Coaches: Igor Shpilband, Marina Zoueva
Choreographer: Igor Shpilband
Music: “Plight of Sarajevo”

2001 U.S. Championships in Boston, Massachusetts:

Best Female Performance: Michelle Kwan
Coaches:  Frank Carroll
Choreographer: Lori Nichol
Music: “Beautiful World”

Best Male Performance: Michael Weiss
Coaches:  Audrey Weisiger
Choreographer: Lisa Weiss, Matthew Gates
Music: “William Tell Overture”
                            
Best Pair Performance: Tiffany Scott & Phillip Dulebohn - Free Skate
Coaches:  Karl Kurtz, Ron Luddington
Choreographer: Karl Kurtz
Music: Sergai Prokosiez “Piano Concerto #3 in C Major”

Best Dance Performance: Kakani Young & Ikaika Young - Free Dance
Coach: Bernard Ford
Choreographer: Bernard Ford
Music: “Dos a Dos”

2000 U.S. Championships in Cleveland, Ohio

Best Female Performance: Sasha Cohen
Coach:  John Nicks
Choreographer: John Nicks
Music: "Violin Concerto" by Mendelsson

Best Male Performance:  Michael Weiss – Long Program
Coaches:  Audrey Weisiger
Choreographer: Brian Wright, Lisa Thornton-Weiss
Music: “Carmen”

Best Pair Performance: Kyoko Ina & John Zimmerman – Short Program
Coaches:  Tamara Moskvina, Igor Moskvin
Choreographer: Tatiana Tarasova, Tamara Moskvina, David Audish
Music: Soundtrack from “Truman Show”

Best Dance Performance: Emilie Nussear & Brandon Forsyth
Coaches: 
Choreographer: Michael Siebert
Music: Soundtrack from “Chicago”
           
1999 U.S. Championships in Salt Lake City, Utah
Best Female Performance: Michelle Kwan
Coaches:  Frank Carroll
Choreographer: Lori Nichol
Music: “Orchestral Suite No. 3,” “Orchestral Suite No. 6, ”by Jules Massenet; “Absalom's Death And Tango” by Leonid Desyatnikov, performed by Gidon Kremer

Best Male Performance: Trifun Zivanovic
Coaches:  Gary Visconti
Choreographer: Scott Williams
Music: “West Side Story”

Best Pair Performance: Danielle Hartsell & Steve Hartsell
Coaches:  Johnny Johns, Britta Ottoboni, Mitch Moyer
Choreographer: Alan Schram, Angela Schram
Music: “Romeo & Juliet,” “The Man in the Iron Mask”

Best Dance Performance: Jamie Silverstein & Justin Pekarek - Original Dance (Junior)
Coaches:  Igor Shpilband, Elizabeth Coates
Choreographer: Igor Shpilband
Music: